Duben 2016

Běžné produkty, které mohou vegani- aneb začínám s veganstvím

15. dubna 2016 v 14:00 | Tea-si
Trochu jiný pohled na veganství! Začla bych tím:
ČÍM NAHRADIT MLÉKO A VAJÍČKO???:Řekla bych že rostlinných mlék, je docela dost (sojové, rýžové, mandlové, kokosové...). Jsou i ochucené, vanilkové, čokoládové varianty. Já kupuji nejčastěji sojové (jelikož je nejlevnější :D). A ano. Ta mléka jsou trochu dražší, než na co jsme zvyklí. To sojový je okolo 45kč a pak mandle, kokos mohou být okolo 80kč. Ale upřímně. Radši si připlatím za tohle, než abych se ládovala kravským mlékem, který vlastně neni vůbec zdravý a je mi po něm blbě :D
Vajíčka oproti tomu můžem nahradit třeba rozmačkaným banánem. Do buchet to nejlepší! A ještě těsto během přípravy můžete bez obav olizovat :D. Další varinaty jsem nezkoušela, ale ani to zatím nebylo nutné.
ČÍM NAHRADIT MASO??:Náhraždka která se dá také teměř všude sehnat za cca 30kč.
Jsou různé varianty. Já našla nějaký hamburgerový tofu a musím říct- ŇAM :D. Ostatní tofu byly spíš takový bez chuti (konzistencí jakobyste jedli vajíčko). OPRAVDU NEŠETŘETE S KOŘENÍM! Přítel mi do obalenýho tofu omylem vysypal sůl, fakt mu hodně ujela ruka :D, a já ke konci jedla nejlíp upravený tofu za celou dobu :D
Ve speciálních obchodech pak už najdete vychytávky jako- karbanátky, medailonky a tak. Ale teď se bavíme o tom, co se dá snadno sehnat ;)
A co k tofu? Bezvaječný těstoviny (který stojej jak normální těstoviny!!), rýži, brambory, zeleninu...
BĚŽNÁ JÍDLA:- aneb co seženem levně v každém obchodě
Někdo si myslí, že v pečivu je mléko a vajíčka VŽDY. To už dávno pravda není. V klasickém rohlíku a housce většinou vajíčka nejsou. I tak- vždy můžete požádat o knihu s alergeny a ujistit se (tam kde je napsáno "může obsahovat stopy mléka apod.", tak to je zanedbatelné. Jde jen o to, že se onen produkt vyráběl ve stejných podmínkách jako jiný obsahující mléko) I mezi sladkými pečivy se najde veganská verze, ačkoli se tak zprvu netváří. Já osobně našla dobroty typu loupák, šátečky s ovocnými náplněmi či štrůdl. Ovšem neni vyloučeno, že v jiných obchodech, než jsem nakupovala já, tam nějaký ten alergen přibude. Stačí si to zkontrolovat.
CO NA ROHLÍK?:Máslo z roslinného tuku (Flora, Perla..), džemy, soja krémy (cca 20kč!, a jsou moc dobrý), veganské sýry (jo ty jsou drahý! Třeba 90kč za jedno balení plátkového sýra).
CO SLADKÉHO?:Alpro je přímo veganský a cenově dostupný jogurt (20kč) chutnající jako pudink a mají ho s více příchutěmi. Ostatní produkty na obrázku, jsou konkrétně tyto (které mám vyzkoušené) a jiné už obsahují mléko/vajíčko. Takže pouze tato marcipánová čokoláda (marcipán je celkově jen z mandlí a cukru, tak OK :D), oříškový Bebéčka a oříškové Mysli. Když si najdete trochu času, procházet se po obchodě, naleznete toho mnohem víc.
CO SLANÉHO?:
Skoro všechno. Pop-corn, čipsy, tyčinky, oříšky... Hold jen si přečíst složení.
JAK NA PEČENÍ?:Ted vám něco řeknu :D. Skoro každá buchta jde udělat po vegansku. Nahraďte mléko kravské za sojové a místo vajíčka banán a je to! Upřímně NECHÁPU proč ve veganských obchodech prodávaj tak nechutný dezerty! Já si doma udělám klasický perník, kokosový dortík, bublaninu, makovku, borůvkový koláč a oni prodávaj kekely, co každýho odradí :D
Pokud však už vymýšlíte složitosti, kde je potřeba sníh ze žloutku a smetanu, tak to pak už je nutné připlatit si za veganské obdoby. Smetana je ale také okolo 40kč, takže žádné děsy.
A CO HLAVNÍ CHODY?:Palačinky, bamboráky, saláty, rizota, těstoviny.. To jsou ty nejlínější alternativy. Pak samozřejmě zkombinovat tofu s nějakou omáčkou, např. boloňskou (ŇAM!). No a hold být kreativní. Zde shledávám největší nevýhodu. Zkrátka musíte se překonat a vždy si něco vymyslet. Nikdo jinej vám neuvaří a přísad není mnoho. Těsta si najednou nemůžete koupit (pokud nechcete drahý veganský), ale děláte si je sami. Ale nakonec to stojí za to. Takový kynutý knedlíčky s jahodami. Mě vyšly překrásně i po vegansku :)
A KDYŽ SE MI VÁŽNĚ VAŘIT NECHCE?:Jděte na pizzu :D. Do pizza těsta se málokdy dává vajíčko. A pak stačí namixovat co na ni. Rajčata, houby, špenát? Jak chcete.
A když trochu zabrouzdáte na internetu najdete hodně burgráren, kde dělaj VEGAN BURGER :D Ještě jsem to nezkoušela, ale plánuji to již brzy :D Na to jsem zvědavá.